Manipulátor, robot vezérlés
A több tengely összehangolt mozgatását igénylő manipulátorok, vagy robotok irányítására szolgáló berendezéseknek, a mozgásvezérléshez tartozó funkciók mellett, a kapcsolódó érzékelők és beavatkozók kezelését is el kell látniuk. A mozgásvezérlés módja, valamint a csatlakoztatandó aktorok/szenzorok függvényében az irányítási feladatokra PLC-t, ipari PC-t, vagy az ipari PC és alárendelt többtengelyes mozgásvezérlésre fejlesztett PLC-t alkalmazunk.
Manipulátor illetve robot vezérlési feladatokra kínált IPC-n alapuló megoldásunk képes akár 16 különböző vezérlési folyamat - Multi-Task elven történő - párhuzamos feldolgozására. Mindezeket úgy teljesíti, hogy eközben a hagyományos PLC vezérléseknél megszokott ciklusidőket tudja tartani. A vezérlés alapkiépítésben 32 darab digitális ki- és bemenettel rendelkezik, azonban a terepibuszos (Profibus, CAN, SBUS) elosztott I/O kezelésnek köszönhetően max. 4096 be-/kimenetig bővíthető.
A négy darab soros interfész (RS-232C, RS-485) szabadon konfigurálható és más intelligens vezérlőrendszerekkel kapcsolható össze pl.: vonalkód leolvasó, képfeldolgozó rendszer, stb. Nem utolsó sorban egy vezérléssel több karrendszer is működtethető.
Ezen kívül rendelkezik számos időzítővel, számlálóval és különböző típusú tárolóval pl.: Bit-, Byte-, Word-, koordináta- és szövegtároló. Ezeket a tárolókat a normál automata üzem alatt is ki lehet olvasni egy programozói interfész segítségével (Ethernet vagy RS-232C). A kialakítás lehetővé teszi, hogy több vezérlést összekapcsoljon egy lokális hálózatban és azokat csatlakoztassa egy központi számítógéphez.
A vezérlések különböző kialakításokban állnak rendelkezésre. Elsőként mint egy klasszikus kompaktvezérlés, maximálisan három tengelyhez egy úgynevezett "Embedded Controller" állópult kialakítású ipari kapcsolószekrényben. A kapcsolószekrényes kialakítás sok előnyt nyújt egy teljes rendszerbe való gyors és költséghatékony integráció esetén, mert ebben az esetben a biztonságtechnikai berendezések már integrálva vannak a teljes robotcellára. Csatlakoztatási lehetőségek állnak rendelkezésre külső vészleállító kapcsoló, ajtókapcsoló és jóváhagyó nyomógomb számára. Az ügyfél igénye szerint rendelkezésre áll egy érintőgombos terminál, amely interfészként szolgál a kezelő felé. Egy robotcella üzemeltetéséhez csupán be-, ill. kimeneti modulokra van szükség, vagy terepibuszra szerelt intelligens szelepszigetre.
Manipulátor, robot vezérlések
Az alábbi területeken alkalmazhatók a manipulátor, illetve egyedi robot vezérlésünk
- Tálcázás, termékek rendezett be és kirakása.
- Gépkiszolgálás, azaz gyártógépből a termék eltávolítása vagy badagolása.
- Műveletek közötti termékmozgatások.
Milyen jellegűek ezek a manipulátorok?
Termék- vagy technológiai művelet specifikus alkalmazások, melyeket a felhasználóval közösen kidolgozott műszaki leírások alapján, módszeres eljárásokkal tervezve és hatékonyan kialakítva kifejezetten az Önök gyártási folyamataiban megvalósítandó termékmozgatási műveletek automatizálására készítünk.
- Lineáris robotok – kinematikai felépítését tekintve TT(T), azaz két vagy három koordinátatengely mentén egyenes pályán történő termékmozgások megvalósítása.
- Forgóátadók – kinematikai felépítését tekintve RR, vagy RT, azaz köríves pályán történő termékmozgatások (az egyenes vonalú mozgás a munkadarab felvételére és lehelyezésére szolgál).
- Kombinált mozgatóberendezések – kinematikai felépítését tekintve RTR, vagy RRT, így a lineáris és a köríves mozgások együttes alkalmazásával kialakított pályákon történő termékmozgatások valósíthatók meg.
- Csukló-, henger-, vagy gömbkoordinátás robotok – kinematikájukat tekintve RRRRR, RTT, RRT felépítésű manipulátorok PTP és/vagy pályavezérlési funkciókkal (lineáris-, illetve körinterpoláció).
Speciális termékmozgatások irányítása
Mit értünk a speciális termékmozgatások alatt?
Azokat a mozgatási feladatokat soroljuk ide, melyek a hagyományos szállítópályás, konvejoros vagy éppen megfogós mozgatásoktól eltérnek, valamiben különlegesnek számítanak. Ide értjük a különféle egyedi termékadagolásokat is.
Milyen jellegűek ezek a célgépek?
Termék- vagy technológiai művelet specifikus alkalmazások, melyeket a felhasználóval közösen kidolgozott műszaki leírások alapján, módszeres eljárásokkal tervezve és hatékonyan kialakítva kifejezetten az Önök termékeihez illeszkedő mozgatási műveletek automatizálására hozunk létre.
- Automata mozgató célgépek – egy vagy több mozgatási művelet automatikus megvalósítása egy berendezésen belül, automatikus termékadagolással.
- Félautomata mozgató célgépek – Célzott mozgatási művelet gépkezelői kiszolgálással.